Серія «Найкращі вірші для дітей», у якій представлені твори Сашка Дерманського, Вікторії Ніколенко, Ганни Чубач, Наталі Забіли, Грицька Бойка поповнилась новою збіркою, а когорта сучасних українських авторів видавництва «Школа» — новим автором. Ним став Іван Андрусяк.

Попервах назва збірки трохи здивувала, адже словники тлумачать прикметник «звірський» як «жорстокий» та «лютий». Проте, якщо ті ж словники відкрити, то на першому місці по значенню стоїть «той, хто має відношення до звірів». До збірки увійшли трохи пустотливі, іноді задумливі, часто веселі, не зрідка повчальні та неодмінно по-справжньому звірські вірші, які чудово доповнюють ілюстрації Олени Квітки.


Іван Андрусяк та його творчість

Сучасний письменник Іван Андрусяк пише не виключно художню літературу для дітей, підлітків чи дорослих, а й літературну критику, що публікувалась у часописах «Книжник-review», «Книжковий огляд», «Березіль» та ін. Іван Михайлович має три вищих освіти, перекладає з англійською, польської та російської мов. Свій хист до аналізу, споглядання та фіксування процесів автор зміг втілити у дитячих творах збірки «Звірські вірші».


«Звірські вірші» Івана Андрусяка — нова поетична збірка для дошкільнят українською

Нова книжка видавничого дому «Школа» презентує різні за тематикою та настроєм твори. Батьки з малятами знайдуть трохи філософії та життєвої мудрості у вірші «Вміння читати», довідаються про ненаукову здогадку автора щодо амнезії слона у восьмивіршеві «Слово», а про причину, через яку зебрам слід ховатися від палючого сонця, дізнаються в поезії «Хто як засмагає». Найбільше мені сподобалось, як письменник дотепно обіграв українською мовою варіанти прізвищ та прізвиськ, які могли б мати коти. Ось подивіться:

«Нявчук і Нямчук у калюжі ловлять щук.

Нявченко і Нямченко гуляють по парканчику.

Нявко і Нямко п’ють молоко.

Нявка і Нямка приміряють панамки…»Про кого пишуть?

Спочатку подумала, що книжка «Звірські вірші» містить виключно тексти про тварин, проте в ній можна знайти замальовки із життя дошкільнят, на кшталт збирання яблук у саду, купання у річці, заплітання дівчачого волосся тощо. Збірка Андрусяка містить шість розділів: «Котики, песики, зайчики», «Я росту!», «Лякація», «Учнів не їдять», «Хто смачно мріє?», «Звіряча абетка». Кожен вміщує від шести до дев’яти поезій. Добрим, теплим гумором вірші Івана Андрусяка нагадуватимуть твори Грицька Бойка зі збірки «Кумедні вірші».

Вирушай у мандрівку звірячою абеткоюГадаю, діти дошкільного віку вподобають таку нетипову, корисну абетку, де на кожну літеру українського алфавіту знайдеться віршик про звірятко. Навіть відсутність слів, що починаються м’яким знаком, автор кумедно обіграв:

«Безліч є тварин, які

і пухнасті, і м’які, —

тільки жодну з них, однак,

не назвати — м’який знак.

Це тому, що, вір не вір,

звір — не знак, а знак — не звір»
.


Як виглядає чупакабра?

Вірші зі збірки написані не тільки про звичні, знайомі дітям явища чи істоти, а й про вигаданих, міфічних, фольклорних персонажів, наприклад, бабаїв, чупакабр, дивовижну слон-траву, що росте на схилах диких гір, та про інші дивовижі. Такі напрочуд «ритмічні» віршики легко запам’ятати дітлахам, адже чітка структура тексту сприймається на слух без обтяжень. Коли читала віршик «Абрикос», то уявляла собі дитину, що стрибає по щаблях й чеканить:


В-блог-924-на-442.jpg

На мій погляд, саме в серії «Найкращі вірші для дітей» зберігається тенденція видавництва публікувати збірки веселих віршиків, що можуть потішити дітлахів із батькам й стати чудовий подарунком під ялинку.


Агєєнкова Олена, книжкова блогерка