Навчити дитину читати та зародити в ній любов до літератури — одні з найважливіших завдань, які постають перед батьками, коли йдеться про виховання й освіту малят. Користь від книг неможливо переоцінити. Вони необхідні кожному дошколяті й учню навчальних закладів, бо навчать в майбутньому аргументувати свою позицію та обґрунтовано відстоювати власну думку. Завдяки художнім творам, у маленьких читачів збільшується словниковий запас, підвищується рівень ерудиції та поповнюються знання. До того ж розвиваються уява та фантазія. Читання сприяє розвитку пам’яті, адже недостатньо лише взяти книгу до рук, вивчити літери та поєднати їх у слова. Потрібно ще й запам’ятати, що було на початку оповіді й подальший розвиток подій, аби зуміти відтворити сюжет, провести аналогії, відшукати приховану в тексті ідею, зрозуміти його структуру.

 
Завдяки паперовим та електронним виданнями малятко впорядковує мислення, дізнається, що таке логіка та як встановлювати причино-наслідувальні зв’язки. Юний читач знайомиться з поняттями добра і зла, справедливості та жорстокості, досліджує характери та вчинки героїв. Така практика сприяє формуванню власної думки відносно різноманітних питань, відповідно дитина формується як особистість.

Як навчити дитину читати швидко?

Тільки уявіть-но, що всі перелічені вміння примножилися. Такий позитивний ефект забезпечить навичка швидкочитання. ЇЇ подвійна користь у тому, що малюк починає в декілька разів швидше читати, поліпшується розуміння тексту, збільшується позитивний вплив літератури.
Характерні помилки дітей під час читання:


· запинки;

· «ковтання» закінчень;

· читання по літерах;

· зміна та пересування букв і складів.


І найголовніше — відсутність усвідомлення прочитаного матеріалу.

Як їх уникнути розповість автор видання «Основи швидкочитання» Василь Федієнко. Це книга-тренінг від Видавничого дому «Школа», що покликана допомогти навчитися швидше читати і краще засвоювати прочитаний матеріал. У розробці завдань було використано як класичні, так і новітні методичні напрацювання. Методики та власне вправи адаптовано таким чином, щоб батьки, які не мають педагогічної освіти, могли правильно організувати домашнє навчання.


Видання розраховане на дітей віком від семи з половиною до дев’яти років, які певною мірою володіють навичкою злитого читання. Тобто читають уже не по складах, а більш-менш цілими словами.


Книга допоможе досягти бажаного результату, якщо дотримуватися таких правил:

· працювати тривалий час, аби опанувати весь курс;

· займатися систематично, щонайменше тричі на тиждень;

· виконувати вправи з позитивною мотивацією: допоможіть дитині знайти й усвідомити справжню цінність нової навички.

Виплекати нове вміння нелегко, а от підтримувати його регулярною практикою буде значно простіше.


Ось декілька корисних навичок, яких здобуде дитина після закінчення курсу швидкочитання за книгою Василя Федієнка:

· Розвиток різних типів мислення.

· Підвищення концентрації уваги, зосередженості та посидючості.

· Формування фантазії та уяви.

· Розвиток усіх відділів пам’яті й управління її процесами.

· Любов до літератури.

· Удосконалення комунікаційних навичок.

· Розширення обсягу отриманих знань.

· Краща ерудованість і збагачення словникового запасу, як наслідок — економія часу під час виконання уроків.

· Підвищення загального рівня розвитку, успішності в навчанні та самооцінки.


Завдання у книзі


Здавалося, щоб краще та швидше читати, потрібно просто робити це частіше. Так і є, але при читанні з помилками, особливо в ранньому віці, не утворюються необхідні нейронні зв’язки й бажана навичка швидкочитання не вдосконалюється!


Чимало завдань спрямовані на проговорення вголос слів, цифр, геометричних фігур та кольорів. Деякі вправи пропонують дитині кількасот найуживаніших лексем української мови у різній послідовності, які потрібно також читати вголос, по рядках зліва направо або по стовпчиках згори вниз, аби ці слова надалі розпізнавалися автоматично.


Для тренування зорової пам’яті у виданні є завдання на пошук цифр. Учень має тримати книгу на відстані витягнутої руки й, намагаючись дивитися в центр таблиць, бічним зором знаходити в них цифри за зростанням. Починати потрібно з цифри один і називати їх уголос. Поступово рух очей буде зменшуватися, а оглядовість — розширюватися. Інша вправа на розширення поля зору — «ХРЕСТИКИ-НУЛИКИ»: дитина має відшукати серед хаотичного масиву літер дві схожі букви, одну з них обвести, а іншу закреслити.


Швидкочитання-41-сторінка.jpg


Найцікавіші завдання, на наш погляд, — «СВІТЛОФОР» і «МАЛЮВАННЯ ДВОМА РУКАМИ». У першому малятко повинен читати слова про себе, проте потрібно бути уважним, називаючи вголос не слова, а кольори, якими ті написані. А в другому завданні учню потрібно обвести симетричний малюнок олівцями, працюючи одночасно двома руками.


Швидкочитання-світлофор.jpg


Також видання містить завдання з текстом, але вони не так прості, як здається. Назви самі за себе говорять: «СПРАВА НАЛІВО», «ДОГОРИ ДРИҐОМ», «ЗАЙВІ ЛІТЕРИ», «ПРОПУЩЕНІ ЛІТЕРИ», «ПЕРЕСТАВЛЕНІ ЛІТЕРИ», «ПРИХОВАНИЙ ТЕКСТ».

Більше про завдання та їхнє виконання шукайте на сторінках книжки, адже на початку є розділ для батьків з інструкцією про виконання вправ.

Бажаємо успіхів у навчанні та формуванні у дитини навичок швидкочитання. Сподіваємося, що ви досягнете бажаних результатів, а книга Видавничого дому «Школа» (автор Василь Федієнко) допоможе вам у цьому.