Серед популярних класичних творів, з яких складаються списки must-read цікавих українських книг для юнацтва, зазвичай згадуються тексти автора Всеволода Нестайка. З його виданнями діти змалечку закохуються в читання, вітчизняну літературу, в казкових персонажів та небувалі світи. Історії письменника динамічні, цікаві, сповнені повчальних елементів та майстерно змальовують витончену красу української душі. Книголюби зростають разом з автором:
• перша зустріч дошколят із його книгами відбувається завдяки серії «Дивовижні пригоди в лісовій школі»;
• школярі молодшого та середнього шкільного віку продовжують знайомитися зі Всеволодом Нестайком через твори «Одиниця з обманом» і «Тореадори з Васюківки: трилогія про пригоди двох друзів».

«Тореадори з Васюківки: трилогія про пригоди двох друзів» — відгук на бестселер В. Нестайка

Варто наголосити, що останній має цікаву історію створення. Спочатку Всеволод Нестайко видав три різні книги:
«Пригоди робінзона Кукурузо» (1964);
«Незнайомець з тринадцятої квартири» (1966);
«Таємниця трьох невідомих» (1970).Пізніше, у 1972 році, літератор у співпраці з видавництвом «Веселка» поєднав ці три історії в одну книгу «Тореадори з Васюківки». У 2022 році до Річниці від дня народження автора Видавничий дім «Школа» разом із дочкою Всеволода Нестайка Оленою Максименко видав оновлену історію про двох друзів Яву та Павлушу, в якій прибрали деякі елементи, що більше неактуальні та незрозумілі для сучасного читача, а легендарні пригоди хлопчаків-бешкетників було доповнено новими історіями.
Окрім повсюдного вшанування від читацької аудиторії, книга «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка тривалий час лишається цікавою та актуальною, що підтверджується визнанням та почесними нагородами: наприклад, вона внесена до «Особливого почесного списку Ганса Крістіана Андерсена», є обов’язковою до вивчення за шкільною програмою з літератури. Видання про двох друзів захопливо описує буденні веселощі, непередбачуване життя звичайних хлопчиків зі села Васюківки. Цей видатний твір дитячої художньої літератури:
• перекладений близько 20 мовами;
• його текст насичений добрим щирим гумором;
• змальовує справжній український побут;
• написаний легкою зрозумілою мовою, доступною для дитячого сприймання;
• сповнений фольклорним багатством нашого народу: «Легко передати куті меду» тощо.


У тексті є малюнки Катерини Перепелиці, які доповнюють сюжет, допомагаючи читачеві краще уявити зовнішній вигляд персонажів та обставини, в які вони потрапляють, що додає сюжету комічності.Розділ 1. Надзвичайні пригоди Робінзона Кукурузо та його вірного друга й однокласника Павлуші Завгороднього в школі, вдома та на безлюдному острові поблизу села Васюківки
Юнацтво — найбарвистіший період у житті кожної людини, коли з нею відбуваються дивні пригоди, нові зустрічі й знайомства, несподівані відкриття, перша закоханість. Щодня на юнаків чатують нові пригоди, щоразу неповторні: наприклад, у школі відбувається стільки неймовірних подій з кожним із них …
Перший розділ книги Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки» знайомить з мешканцями села Васюківка, основна увага оповіді зосереджена на Павлуші Завгородньому та Іванові Рень (Ява). Читачі стануть свідками зародження справжньої незламної хлоп’ячої дружби, яка, як і будь-які стосунки, не уникне перевірок на міцність. Доля неодноразово готуватиме нові завдання для головних героїв:
• відмовитись від омріяної поїздки до табору на море, натомість підтримати товариша після проваленого іспиту;
• не залишити друга на самоті на невідомому острові;
• бути поряд один з одним, коли доведеться тікати від корови Контрибуції чи ховатися від Книша та Бурмила;
• бути сміливими, коли необхідно визнати провину за пролитий глобулус;
• допомогти другові підготуватися та скласти іспит тощо.
Попри те, що хлопці потрапляли у силу-силенну пригод, найчастіше через власні витівки, вони завжди йшли до кінця: якщо потрібно було шпигувати за Книшем та Бурмилою, Яву з Павлушею неможливо було налякати ані полями з кукурудзою, ані незнайомим містом Києвом.


Розділ 2. Незнайомець із тринадцятої квартири, або Злодії шукають потерпілого
Всеволод Нестайко повсякчас демонструє важливість навчання та формування таких внутрішніх якостей, як чесність, справедливість, відвага, повага до ближніх. Головні герої Ява та Павлуша відрізняються від однолітків максималістичним світоглядом та розвиненою фантазією. Завдяки справжній дружбі вони відчували опору й міцне плече поряд та сміливо крокували вперед до нових відкриттів.


Другий розділ книги «Тореадори з Васюківки» демонструє культурний простір та населення Васюківки. Не кожен зможе сформувати сценарій для театральної постановки, а тим паче — взяти в ній участь. Однак, це не про рішучих хлопців: Ява і Павлуша були впевнені у своїх силах. Вони не вважали за потрібне вчити слова своїх ролей із постановки, через що зганьбилися. А все розпочалося з мандрівки двох друзів до Києва, бо саме там проживали дядько з тіткою Павлуші. Тут і відбувались нові пригоди. Вирушивши на пляж, бешкетники спостерігали, хто і як відпочиває. Один незнайомий чоловік, попросив юнаків потримати годинник, поки він купається. Таке напрочуд легке прохання перевернула догори дриґом спокійний відпочинок Яви та Павлуші. Спочатку хлопці загубили у натовпі цього чоловіка, їм було відомо про нього лише те, що це актор і грає він десь царя. Шукаючи новий вихід через знайому Вальку, хлопці отримали прочухана від її сусіда.

У цьому розділі Павлуша та Ява домовляються говорити один одному лише правду, а за невиконання угоди порушник отримуватиме стусана. Це покаже книголюбам, які високі моральні принципи намагаються сформувати наші герої. Попри ставлення до них інших людей, в скрутний час варто подати руку допомоги; саме так і вчинили Ява та Павлуша із місцевим бешкетником Толею Будкою. Але залишаються питання: чи вдасться знайти незнайомця та віддати йому годинника, які внутрішні страхи розкриває автор читачеві, чи зможуть головні герої зіграти у виставі та багато іншого…Розділ 3. Таємниця трьох невідомих, або Повість про те, як посварилися Іван Васильович з Павлом Денисовичем і що з того вийшло
Остання частина не менш насичена пригодами Яви та Павлуші, спричинених їхньою надмірною допитливістю. На відміну від перших двох розділів, розповідь в яких відбувається з вуст Павлуші, третю частину розповідатиме Ява.
Оповідь починається зі сварки двох нерозлучних друзів, знайомих читачеві з перших двох розділів. Адже так буває, що поміж людьми інколи наче пробігла чорна кицька. Зі слів Яви, такою перепоною в дружбі стала Ганька Гребенючка. Хлопець виявив у себе здібності до художнього мистецтва, зацікавився малюванням, а у Яви діагностують дальтонізм. Ява вирішив знайти підтримку в дружбі з Антончиком Мацієвським, вирішивши перевірити з ним легенду про Горбушину могилу та сфотографувати привида.


«Проте побачити привида міг не кожен. “Тільки якщо ти щось украв і прийдеш після цього в п’ятницю опівночі до каплиці, тоді тобі з’явиться привид”, — казали люди…».
Щоб здійснити задумане Ява зважився на обман та вкрав фотоапарат.
Принагідно Всеволод Нестайко демонструє читачеві, що навіть у юному віці варто шукати справу всього життя, адже це дуже відповідальне рішення. Подеколи хлопців турбують думки щодо майбутньої професії. Проте лейтмотивом книги «Тореадори з Васюківки» від Видавничого дому «Школа». Наразі видання можна замовити на сайті зі знижкою 20% останній день акції до Дня народження Всеволода Нестайка.

© Олеся С., книжкова блогерка