До Міжнародного дня дитячої книги, який щороку святкується 2 квітня, пропонуємо огляд серії «Дивовижні пригоди в лісовій школі», після знайомства з якою можна впевнено сказати, що видатний класик Всеволод Нестайко добре розумів внутрішній світ малят. Він наділив свої книжки не лише яскравими образами та повчальним змістом, а й зумів зробити читання легким, цікавим, інколи втаємниченим, таким, що інтригує, спонукаючи перегортати без упину сторінки за сторінкою. За свій внесок у літературу для дітей, яка є чи не найвідповідальнішою сферою для літераторів усіх часів, автор отримав премію Лесі Українки та був вшанований іншими почесними нагородами.

Огляд класики літератури для дітей до Міжнародного дня дитячої книги. Частина 1

Всеволод Нестайко ріс в скрутні часи, тож надолужити дитинство він міг через написання дитячих книжок, в яких втілив свої найзаповітніші бажання та фантазії. Його творчість високо цінується як на Батьківщині, так і за кордоном, а тексти неодноразово отримували визнання.

Серію книг «Дивовижні пригоди в лісовій школі» декілька десятиліть із задоволенням читають дошколята й дітлахи молодшого шкільного віку. 


Варто зазначити деякі особливості цих видань:


1. Серія налічує чотири книги по дві частини в кожній — вісім захопливих історій про жителів казкового лісу та учнів музичної лісової школи з ведмежою мовою викладання;


2. Яскраві ілюстрації художника Валерія Харченка відразу приваблюють малят і дорослих: розглядаючи доброзичливих персонажів, лісові пейзажі, читач наче і сам стає частиною казкової історії, очевидцем захопливих пригод та учасником описаних подій;


3. Видання містять детективні елементи: невгамовні дослідники (учні лісової музичної школи) постійно вирішують різні непрості ситуації. Цікаво, що описані проблеми ніхто не зможе врегулювати краще, ніж самі дітлахи. Адже маленькі книголюби готові до несподіваних пригод, а їхнє сприймання дійсності та мислення нестандартне, більш гнучке, ніж у дорослих.


4. Серія підготує читачів до справжнього життя через описи незвичних ситуацій. Наприклад, навчить:


  • вірити у власні сили;


  • довіряти однокласникам;


  • формувати дружній учнівський колектив;


  • не обмежуватися лише очевидним, розширювати межі власних можливостей;


  • не засуджувати і не формувати враження від знайомства поспіхом.


5. І останнє, та не менш важливе: «Дивовижні пригоди в лісовій школі» допоможуть усвідомити, що все навкруги може змінюватися — і час, і знайомі, і ми. Але ніколи не пізно стати кращим, більш сміливим, товариським та ін.


Книга 1. «Сонце серед ночі. Пригоди в Павутинії»


У першій частині серії відбувається знайомство з головними персонажами, читачі стануть свідками народження лісової музичної школи, дізнаються історії її перших учнів та вчителів. Останні приїхали зі столичного зоопарку, щоб продемонструвати звірятам, якими корисними й цікавими можуть бути навчальні дисципліни.


Секрет Васі Кицина.jpg


Назва спонукатиме малого читача поринути в роздуми: хіба буває так, щоб сонце світило серед ночі?.. Лише наприкінці стане зрозуміло, що йшлося не про природні явища, а про внутрішні перевтілення, пошук власного «Я», а це можливо лише після подолання перешкод та розв’язання непростих життєвих задач. На очах у книголюбів головні герої — їжачок Колько Колючка та зайчик Кося Вухань — із переляканих, геть не пристосованих до життя, перетворюються на самостійних, впевнених, здатних брати відповідальність за однокласників, вибачати, ба навіть рятувати своїх кривдників.


Нові пригоди не забарилися. Якими були б дитячі книжки без негативних персонажів? У наступній історії «Пригоди в Павутинії» трапилося велике лихо — учні почали зникати. Але ця біда оминула Косю та Колька, вони опанували себе й вирушили на порятунок друзів з країни Павутинії, в якій однокласники потрапили в полон чар злого марудника Ледарила Дурандаса. Чому їжачок та зайченя повинні вирушити в таку небезпечну подорож та чи зможуть врятувати інших героїв казкової історії дізнаєтесь зі сторінок першої частини серії «Дивовижні пригоди в лісовій школі», яка надихне дітлахів вірити у власні сили та шукати приховані можливості.


Книга 2. «Секрет Васі Кицина. Енелолик, Уфа і Жахоб’як»


Коли в будь-якому колективі з’являється хтось новенький, важливо не поспішати зі своїми враженнями від нього, особливо, якщо виникають суперечки чи відрізняються погляди на різні речі. До лісової музичної школи прийшов новий учень — Вася Кицин. Він викликав не одностайні думки: у дівчат знайшов прихильність, а хлопці (лисеня Рудик Лисовенко і вовченя Вовчик Вовченко) не вподобали однокласника, адже той носив бантик і не надто захоплювався грою у «Ворону». Прихід Васі Кицина збігається з неприємністю: зупинився старовинний годинник, головний у лісі.


Секрет Васі Кицина. Енелолик, Уфа і Жахоб'як.jpg

На читачів чекає розслідування, а також декілька корисних порад:


  • ніколи не робити висновків поспіхом;


  • не звинувачувати нікого без наявних доказів;


  • довіряти ближнім;


  • шукати в інших не лише погане, але й позитивні риси.


Всеволод Нестайко знайомитиме читачів з новими фантастичними й міфічними створіннями. У лісовій школі знову почали зникати учні. Занепокоєні батьки почали операцію з пошуку дітей. Справа доволі серйозна, але поява двох незнайомців спонукала Косю Вуханя та Колька Колючку, порушивши батьківські заборони, вирушити на порятунок друзів. На шляху до мети їм доводилося проявляти сміливість, міцність, незламність духу, доводити свої добрі наміри та лишатися відданими дружбі. Друга частина «Енелолик, Уфа і Жахоб’як» поєднує елементи фантастики й повчальні фрагменти, над якими буде корисно поміркувати.© Олеся С., книжкова блогерка