Головний герой новинки «Не відкривай! Кусається!» Немо Пінковський жалівся, що життя в рідному Борінгу виключає пригоди, ризик, а значить можливість відчути себе героєм. Що ж, один зайвий рух спричинив такі наслідки, що наступні три дні Немо жадав повернутись до звичного «нудного» життя, аби тільки зупинилась ця пригода. А почалося все зі звичайної посилки.
«Якби ж він знав, які пригоди чекали на нього сьогодні, то, мабуть, залюбки повернувся б у ліжко й продовжив насолоджуватися сном. Адже те, що цього дня трапилося в Борінгу, однозначно перевершувало будь-які очікування».


(Не) бійтесь власних бажань — відгук на «Не відкривай! Кусається!»  Шарлотти Габерзак

Захоплива снігова пригода починаєтьсяУвечері Немо отримує посилку без зворотної адреси. Чудернацький припис замість імені отримувача розшифровує кур’єр (напис продубльований на звороті палітурки видання). Відкоркувати бандероль хлопчина зміг тільки наступного дня, коли його друг Фред прийшов, аби вони разом рушили до школи. Всередині пакунку друзі знаходять іграшкового єті на прізвисько Айсі. Проте, «іграшка» ожила, з’їдає піцу та щогодини збільшується в розмірі. Це ще не всі проблеми. Відкривання пакунка спричиняє метеорологічну катастрофу: Нудінг влітку завалює снігом. Фред та Немо йдуть до школи аби разом з Одою вирішити, що робити. Шляхом неймовірних та небезпечних дій, герої дізнаються, що Айсі втягнуто в сутичку з іншою іграшкою серії — ведмедем Аркасом. У друзів обмаль часу. Містяни очолюють полювання на єті, а друзі-школярі намагаються врятувати Айсі від переслідувань.

Невеличка зав’язка повісті насправді провадить динамічну, змістовну історію. Гортаючи останню сторінку, я здивувалась: «Ото й все?». Невеличкий за обсягом твір залишив посмак «незавершення» і стало так і не зрозуміло, хто надіслав посилку Немо. Видання починається з короткої мізансцени, в якій чорна тінь краде полишену дитиною іграшку; як ви здогадалися, ним і є Айсі. За сюжетом тінь промайне ще раз, однак у книзі так і не розтлумачено наміри чорної постаті. Однак це ж перша частина серії «Не відкривай», сподіваюсь, у наступних виданнях усі сюжетні лінії знайдуть свій логічний кінець.Хто вигадав Айсі?Сучасна німецька письменниця Шарлотта Габерзак виросла в Мюнхені. Вивчала німецьку літературу, писала сценарії кінокомедій та працювала редактором дитячих програм на телебаченні. За словами письменниці, значний вплив та сильне враження на неї у дитинстві справила книжка Р. Стівенсона «Острів скарбів», бо змусила «піднятись з читацького крісла» й зануритись у піратську пригоду. Сьогодні Шарлотта Габерзак завойовує дитячі серця пригодницькими історіями. Вона вважає, що хороша книга спонукає читача ставити питання, а не відповідає на них, бо в такий спосіб читач вчиться вдумливості. Наразі авторка написала сім книжок серії «Не відкривай!». Перша «ластівка» серії — книга «Не відкривай! Кусається!» українською — вийшла цього літа.«Айсі не терпіти погода!»Видання Шарлотти Габерзак приваблює небанальністю героїв, їхньою цільністю, уважно прописаними амплуа. Немо — охочий до розваг та веселощів, кмітливий, однак боязкий школяр. Він ледь наважується відкрити пакунок. Ода — самостійна, незалежна, вольова, допитлива та смілива. Вона без вагань відгукується на пропозицію Немо проникнути у магазин та поцупити... дещо. Фред — охочий до пригод хлопчина, компанійський, веселий та відважний. На долю трійці випаде спасти ожилого єті та врятувати рідне місто від природної катастрофи. Слід окремо оповісти про другорядного персонажа — власне іграшку, що ожила. «Я Айсі — крижаний монстр, приємна на дотик м’яка іграшка з пухнастого флісу». Мова Айсі сповнена граматичних помилок, гадаю, авторка навмисно намагалась підкреслити нелюдську природу єті, все ж таки він іграшка.Тато, зверни на мене увагуВажливим бекграундом історії постали стосунки батьків і дітей. Фред має розведених батьків, які «ділять» між собою дитину. Надмірна опіка мами обтяжує хлопця, тому фредів татусь щотижня проводить час із сином. Одині тато й мама занадто опікуються власною кар’єрою та амбіціями, тому дівчина змушена часто залишатись наодинці. А подружжя Піновські, батьки головного героя, ніби втратили інтерес до власної дитини.
Усі дорослі в книзі — вчителі, батьки, сусіди — стають в опозицію до школярів і заважають їм розплутувати детективну історію.Найцікавіше — всерединіВажливим акцентом видання «Не відкривай! Кусається!» стало оформлення. Обкладинка нагадує справжню бандероль. На палітурці маємо печатку з назвою видавництва, поштову марку з іменем авторки, а на звороті — поштову листівку з анотацією книжки. Втім, посилка «пошкоджена», причому, зсередини. У прогалині бачимо око, лілову повіку та ікло. Скотч огортає навперехрест палітурку, імітуючи щільний картон поштових пакунків.
Оформлення тексту та малюнки на сторінках приємно роздивлятись. Ілюстрації скидаються на кадри з кіно чи коміксу: кругловиді містяни, добре проілюстровані людські емоції та деталізований ландшафт.
На мою думку, видавці застосували ефективний маркетинговий хід, а саме напис «Не відкривай!», що спонукає розгорнути, подивитись, адже заборона «тисне» на цікавість.


Опануй страх, нові досягнення попереду

На мій розсуд, видання Шарлотти Габерзак — гарний старт для серії та файний «тренажер» для читачів-початківців. Історія Немо спонукає не бути заручником переконань, нав’язаних іншими. Бути асертивним, тобто не залежати від зовнішніх оцінок і не орієнтуватися на оточення, жити власним розумом і бути послідовним у намірі дивитись на світ із широко розплющеними очима.
У найважливішій сцені книги міститься звернення, яке я б назвала центровим, ключовою думкою твору: ви можете дружити, навіть якщо хтось створив вас ворогами. Було цікаво відмітити, що хоробрість, заклик до миру транслювали діти, а не дорослі. А приклад Немо однозначно вчить сміливості, адже за тим, що ми боїмося, завжди криються нові можливості, новий досвід та нові горизонти.

© Агєєнкова Олена, книжкова блогерка