Книголюбчики різного віку напевне знають, скільки задоволення криється у звичайному усамітненні з паперовими «друзями». І чим більше за обсягом чтиво потрапить до рук, тим краще. Якщо ж книжечка буде ще й прегарно оформлена — з різними принадами ззовні, з гарними візерунками та спеціальною закладкою всередині — читацьке захоплення не знатиме меж...

Книгоанатомія: з чого складаються улюблені видання

Подаємо перелік основних елементів, з яких складається друкована КНИГА:


1. Ляссе́ — спеціально вклеєна всередину стрічка, яка прикріплюється до корінця, та виконує практичну функцію: її можна залишати в потрібному місці, тим самим підвищити зручність користування виданням. Зазвичає колір ляссе добирається відповідно до кольорової палітри самої книги.

Читаємо: Тварини. Як це працює?, Арнольд. Рятівник овець, Дивовижні пригоди в лісовій школі, Дитячий бестселер, Шкарпеткожери Часодії, Лунастри, Дарителі, Timeless, Зільбер2. Паліту́рка — обкладинка книги, зовнішнє покриття, з’єднане зі сторінками двома форзацами й корінцевим матеріалом. До складу палітурки входять передня і задня частина, виготовлені зі спеціальних матеріалів, слугують для захисту книги від пошкоджень та забезпечують її довгий «вік». Може бути твердою, м’якою та інтегральною.

Читаємо: Буквар Читайлик, Моя планета Земля, Розумна собачка Соня, Касперіада, Обережно, Елла та друзі, Знайомтесь, детектив Нишпорка, Клас пані Чайки, Лотерея, Чароділ3. Коріне́ць — це назва крайньої частини книги, де скріплюються всі елементи видання.

Читаємо: Розвиватика, Пізнаватика, Пори року, Тваринки-половинки, Сторінки-цікавинки, Вівсяна банда, Нова дитяча книга, Зося з вулиці Котячої, Роздобудьки4. Фóрзац — щільний папір, який з'єднує палітурку та книжковий блок видання; захищає першу й останню сторінки від забруднень та пошкоджень. 

Читаємо: Дивовижна подорож Нільса з дикими гусьми, Веселі пригоди Мицика і Кицика, Пітер Пен, Людвіґу Прехитрому ура-ура-ура, Казки дядечка Римуса, Чарівник Смарагдового міста Витівки Сюзанки, Квітка сонця, Дарителі5. Аванти́тул — назва першої сторінки в книжковому блоці, один з титульних елементів із декоративно-композиційним призначенням, де можуть зазначатися певні вихідні дані видання: назва серії, марки, відомості про видавця, прізвище автора, кому присвячене видання тощо.

Читаємо: Ліззі Карбон, Лотта та її "катастрофи", Замок у хмарах, Бібліотека пригод6. Суперобкла́динка — додаткова паперова обкладинка, що «одягаєть» на палітурку книги. Зазвичай суперобкладинка яскраво оформлена, тримається завдяки спеціальним згинам, захищає первісний вигляд книги якнайдовше, а також виконує інформативну функцію.

Читаємо: Нова енциклопедія домашніх рослин, Сучасний англо-український, українсько-англійський словник (200 000 слів)7. Інтегра́льна обкладинка — один із різновидів палітурки, що виготовляється з тонкого картону, є досить міцною і водночас гнучкою. Додатково може покриватися глянцевою чи матовою плівкою.

Читаємо: Альбом друзів, Блокнот мотиватор, Часолист, Лотта та її "катастрофи", Принцески (розмальовка), Україночка на всі 100%, Модниця на всі 100%, Символи України8. Фронти́спіс — это название рисунка или портрета, расположенного в самом начале книги возле титульной страницы или вверху перед текстом произведения; титульный элемент издания, обычно это авторские портреты либо же определенные символические иллюстрации в соответствии с содержанием всего произведения или его ключевыми моментами.

Читаємо:  Кобзар, Енеїда, Я розповім вам казку... Філософія для дітей9. Ти́снення — один із різновидів декоративного оформлення видання, що передбачає використання різнокольорової фольги або виконується без неї.

Читаємо: Я не хочу бути принцесою, Моллі Мун, Дівчинка на всі 100%, Хлопець на всі 100%, Дівчаче дозвілля, Обережно, хлопці, Книга таємних знань, Психологія для дівчат, Зільбер, Timeless, Лунастри