Сучасна європейська підліткова література швидко розвивається, новинки не перестають захоплювати, часами — дивують. Чим цікавиться підліток нашого часу? Кохання, мода, вечірки… Рідше — спорт. А якщо книга поєднує у собі декілька популярних тем, які доволі непогано між собою перегукуються, інколи мають філософський підтекст, то це — «на вагу золота».


Анна Лачина порушує у книзі надважливі проблеми для суспільства, проте робить це так ненав’язливо, я б навіть сказала, зі смаком. Усі перипетії розгортаються навколо двох рідних сестер — Мажени та Анни. Два протилежні характери, такі різні долі, але рухаються вони паралельно одна одній. Для чого це потрібно? Відповідь читач зможе отримати під кінець історії. Я лише спробую налаштувати на потрібний лад сприймання кожного, хто забажає познайомитися з цією цікавою історією.

«Дзвінки до друга» Анни Лачиної: огляд підліткової новинки

Кажуть, що перша дитина завжди бажана, кохана та просто найкраща у світі. А друга… Нема куди подітися, сталося, значить, так і має бути. Анна вісімнадцять років жила приблизно з такими думками. Мажена була старшою, але дійсно потребувала більшої уваги та допомоги, не тільки від батьків, але й від усіх членів родини. Дівчина мала розщеплення хребта та водянку головного мозку. Авторка підводить читача до розгляду цієї проблеми поступово, таким чином надає можливість спостерігати й дійти висновків: жити можна й потрібно за будь-яких умов, було б бажання. Мажені, наприклад, ці фізичні вади не заважали гарно вчитися, вступити до ВНЗ. Проблема обмежених людей тільки в тому, що існують люди, які вважають їх «несправними». Одного разу героїня навіть зробила героїчний вчинок — урятувала потопельника. Ця історія розгортається в окрему сюжетну лінію кохання, в якій буде навіть не трикутник, а справжній шестикутник. Треба бути дуже уважним спостерігачем, щоб розібратися...


Підліткові історії кохання не завжди наївні, не обов’язково дитячі. Анна дозволила собі закохатися в абсолютно безвідповідального красунчика, у якого із «плюсів» — непогана гра в шахи. На його рахунку безліч безглуздих витівок, з якими Анна намагалася впоратися, проте остання просто вибила землю з-під її ніг. 


Коли починається розповідь про те, як два друга закохуються в одну дівчину, процес читання припиняє бути нудним. Хочеться дізнатися скоріш, кого ж вибере серце юної леді. Кшишек — той самий юнак-потопельник, якого я згадувала вище, не відразу дізнався про свою рятівницю. Своїм рятунком із водяної безодні він довгий час завдячував Анні, переплутавши її із сестрою, навіть знайшов спосіб потрапити на човен, щоб згадати події того дня. 


Щойно на цю історію почало наводитися світло, в шаховій грі з’явився новий герой. Куба — найкращий друг Кшишека. Пам’ятаєте класичні історії про підлітків-ловеласів? Для них тільки кращі дівчата, найгучніші вечірки й загалом усі вершки з тортика. Неспроможна дівчина ніяк не входила до його планів, а виявилося, що вона справніша з усіх, кого він зустрічав досі. Вийшло дуже романтично. А як щодо ложечки дьогтю? Батько Куби виявився одним з тих, хто не вірив у повноцінне життя людей з таким діагнозом, як у Мажени.


Об’єднувала героїв усіх сюжетних ліній проста річ: вони дзвонили «до друзів» з надією знайти притулок для своїх переживань та накопичених емоцій: чи то негативних, чи то безмежно позитивних. Тож, раджу завжди знімати слухавку, коли дзвонить знайомий номер. А якщо не встигли — обов’язково перетелефонуйте. Це важливо!


© Шаповал Юлія, книжкова блогерка